Etusivu Ajankohtaista Aloitteet Galleria Hakemisto Hallinto Historia Juhlat Julkaisut Linkkisivu Tarinatupa Tietovakka Toiminta

SKL-tunnus   HS-logo HEINOLA-SEURA
Siltojen kaupungin kotiseutuyhdistys itäisessä Hämeessä
Heinolan vaakuna
180-vuotias Heinola vietti
juhlapäiväänsä Maaherranpuistossa


Epämukavien sääolosuhteiden vallassa odoteltiin tulevaa kansanjuhlaa Heinolan residenssin aikaisessa Perspektiivipuistossa. Vielä edellisenä iltana kaatosateessa koottiin tärkeää juhlakapistusta puiston kulmalle, Sirkus Sariolan hevoskarusellia.

Ihmeitä sattui perjantain ja lauantain välisenä yönä. Sateet pakenivat juhlapaikalta, ja aamun tullen vain loppurippeet olivat jääneet varjostamaan puistoa.

Juhlapäivän aamuna, elokuun 24. päivänä, oli kaikilla kuitenkin juhlamieli korkeimmillaan. Vielä pientä viilausta puiston saattamiseksi juhlakuntoon oli järjestäjillä tehtävänä. Kellon tullessa 11.00 oli Maaherranpuiston tulikoe juhlapaikkana alkamassa.

Pikapikaa puisto täyttyi kotikaupunkiaan juhlivista vieraista. Odotetusti paikalla olivat myös 1800-luvun hengessä pukeutuneet erikoisvieraat, joiden läsnäolo toi juhlapaikkaan historian havinaa. Tärkeät kaupungin syntyyn ja kasvuun vaikuttaneet historialliset henkilöt olivat lukuisasti paikalla.
Juhlalavalla orkesteri viritteli soittimiaan juhlavireeseen. Tärkeä palvelutehtävä oli edessä, kiitossoitto juhlivalle Heinolalle.

Aluksi kuitenkin juhlapäivän pääohjaaja Ossi Arvela juhlavassa asussaan otti juhlaväen komentoonsa ja arvokkain sanoin alkoi johdatella juhlapäivän kulkua.


 
Kansanjuhlan ensimmäisen ohjelmaosuuden sai Heinolan musiikinystävien puhallinorkesteri suorittaakseen. Juhlasoitto kutsui kaiken kansan soiton äärelle ja kuuntelemaan kaupunginjohtaja Jari Parkkosen historiallisia tausta-ajatuksia juhlapäiväänsä viettävälle kaupungille ja toivotti kaupungin asukkaat tervetulleiksi juhlapäivän viettoon. Orkesterin juhlasoitto jatkui vielä laajemmallakin musiikkiosuudella.Sen päätyttyä kutsuttiin juhlalavalle Lääninkivalterin asuun pukeutunut Heinola-Seuran puheenjohtaja Kalevi Peltola. Näin arvokkaassa merkkijuhlassa hänelle annettiin tunnustus pitkäaikaisesta yhteistyöstä kulttuuritoimen kanssa.Tunnustuksen saanut ja juhlayleisö sai nauttia näyttelijä Eero Saarisen lausumasta Uuno Kailaan runosta Luominen.Seminaarin perustamisesta on tänä vuonna kulunut 120 vuotta. Lokakuussa saa ensi-iltansa seminaarin alkuvuosikymmenistä kertova näytelmä Semskat eli seminaarin tytöt. Kansanjuhlassa näytelmästä nähtiin iloinen laulukohtaus.Juhlapäivänä juhlittiin myös Kivalterin talon 30-vuotisjuhlapäivää, sillä kaupungin 150-vuotisjuhlakesänä korjattiin 1780-luvulla rakennettu talo ja otettiin museotoimen käyttöön. Museonjohtaja Terhi Pietikäinen kertoi hyviä uutisia talon toiminnasta, talkooväestä.
Virallisen juhlaosuuden jälkeen ohjelma jatkui monipuolisella yhteisöjen tarjoamalla onnitteluosuudella. Onnittelutervehdyksen eri ohjelmamuodoin toi neljätoista yhdistystä ja yhteisöä.

Muun muassa Heinolan seudun karjalaisten onnittelut toi Erkki Heiskanen, vuoden unikeko Seppo Hokkanen kertoi Heinolan seudun senioriopettajien onnittelut.

Heinola-Seuran onnitteluna johtokunnan jäsen Anna Tiainen esitti kirjoittamansa runon Tunnelmia kotikaupungista. Voit lukea runon, kunhan napsautat kuvaketta.

Kuva

Heinolan Taidemuseon Ystävien puolesta Anja Vahteristo-Järvinen onnitteli kaupunkia ja kertoi, että yhdistys lahjoittaa onnitteluna isokokoisen Marita Liulian maalauksen, kunnes se palaa näyttelykiertueelta kotiin.Seurakunta toi sanallisen ja laulu- ja tanssitervehdyksen. Kansantanssijat onnittelivat iloisella tanssilla. Musiikkiopisto toi huiluisin sävelin onnittelut.

Kansanjuhla jatkui pitkälle iltapäivään. Lavaohjelman aikana puistossa oli monenlaista oheisohjelmaa.

Jo juhlan alussa Heinola-Seura tarjosi perinteistä uutispuuroa syksyn ensimmäisistä ruisjauhoista. Työpaja Torpan kauppiasväki myi omia tuotteitaan, popcorneja ja paahdettuja manteleita. Myös eräitä muita myyntipöytiä oli puistossa.

Jotta muistoja jäisi paljon tästä ikimuistettavasta juhlapäivästä, monet valokuvasivat itseään puistossa olleiden maalattujen taustahahmojen kanssa.

Ylivoimaisin juhlahupi oli karuselli ja sen vieressä ollut posetiivari Matti Pasanen. Koska karusellissä ei ollut musiikkia, posetiivarin läsnäolo oli tuiki tarpeellinen tunnelman luoja.
Karusellissä kävi päivän aikana yli 1500 henkilöä, monet useamman kerran, jotkut ensimmäistä kertaa elämässään. Monta kertaa päivässä kuului toivomus yleisön joukosta: tällainen pitää saada Maaherranpuistoon.

Kello 23 karuselli pysähtyi uupuneena juhlapäivän tunnelmoinnista. Harvoin karuselli on saanut olla niin tärkeässä tehtävässä, mitä se oli Heinolan 180-vuotisjuhlatapahtumassa. Moni nuori miettii monta kertaa sitä elämystä, jonka koki karusellissä käynnistä Heinolan juhlapäivänä.Maaherranpuiston keskikäytävä koki illalla elämänsä yllätyksen. Sinne rakennettiin 150 metriä pitkä juhlapöytä. Kello 19.00 oli alkamassa vielä Picnic-ilta, johon oli ennakkoilmoittautunut lähes 400 henkilöä.Ilta hämärtyi. Tunnelmavalot syttyivät. Pöytiin alkoi tulla ryhmiä. Pöydät täyttyivät erilaisista ja erityylisistä picnic-tuotteista. Päivän tunnelma huipentui.

Tuli taas uusi kokemus Heinolasta. Ehkä ilta kehitteli uuden muodon kokea paikallista yhteisöllisyyttä. Ehkä uusi perinne oli syntynyt. Nyt katselee Maaherranpuistoa uusin ja arvostavin katsein.

Ensi elokuussa 22. päivän iltana 2020 on luvattu uusi piknik-ilta. Toivottavasti saadaan lisää pöytiä.

Kiitos kulttuuritoimistolle ja kaikille muille aktiivisesti mukana olleille!
On taas niin mukavaa olla heinolalainen! Juhlavuosi jatkuu!
Teksti ja kuvat: Kalevi Peltola
Kuvien editointi ja sivunvalmistus: Arto Sakari Korpinen